Do miażdżycy dochodzi w wyniku współdziałania wielu czynników. Są to: predyspozycje genetyczne, stany zapalne, niewłaściwa dieta, czy składniki dymu tytoniowego.
Zmiany miażdżycowe rozpoczynają się już u dwudziestolatków. Najpierw powstaje uszkodzenie śródbłonka. W tym miejscu gromadzą się płytki krwi i białe ciałka krwi. Z czasem dochodzi do postępującej degeneracji ścian tętnic. Tracą one elastyczność, zwłóknieją i wysycają się cholesterolem. Wewnątrz naczynia narasta tzw. blaszka miażdżycowa. Jest to wapniejąc warstwa złożona m.in. z cholesterolu i martwych komórek, na powierzchni której łatwo tworzą się skrzepy krwi. Zniszczenie śródbłonka generuje intensywne podziały komórek mięśniowych znajdujących się pod nim. Komórki te gromadzą cholesterol.
Ryzyko zachorowania na miażdżycę wzrasta u mężczyzn po 55. roku życia i u kobiet po menopauzie. Zagrożenie zwiększają: nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, wysoki poziom cholesterolu, stres, palenie tytoniu, siedzący tryb życia, dieta z dużą ilością tłuszczów zwierzęcych i soli oraz występowanie w rodzinie hipercholesterolemii.
Monika K