Metody barierowe antykoncepcji polegają na fizycznym stworzeniu bariery, przez którą plemnik nie może się p[przedostać do komórki jajowej. Do tych metod zalicza się: prezerwatywy (kondomy) dla mężczyzn oraz kobiet, krążki dopochwowe i kapturki na szyjkę macicy. Prezerwatywy są łatwo dostępne, proste w użyciu i znacznym stopniu ograniczają (ale nie eliminują) zakażenie chorobą weneryczną, a zwłaszcza zakażenie wirusem HIV.
Prezerwatywy poliuretanowe dla mężczyzn w mniejszym stopniu ograniczają przyjemność odczuwaną podczas stosunku niż prezerwatywy lateksowe. Zewnętrzny pierścień prezerwatyw dla kobiet może ograniczać grę wstępną. Krążki dopochwowe i kapturki naszyjkowe blokują i zasłaniają szyjkę macicy, wymagają one dopasowania przez specjalistę. Krążki dopochwowe niestety zwiększają ryzyko zapalenia pęcherza, ale zmniejszają ryzyko nowotworu szyjki macicy i niektórych chorób wenerycznych (są nieskuteczne w przypadku wirusa HIV).
Prezerwatywy, krążki lateksowe i kapturki naszyjkowe, składające się z lateksu mogą ulec uszkodzeniu w połączeniu z środkami nawilżającymi na bazie olejku i niektóre leki dopochwowe. Mogą tez pękać albo zsuwać się podczas stosunku, a wtedy należy zastosować antykoncepcję awaryjną.
Karolina J