Masaż to zabieg należący do fizykoterapii. Polega na rozcieraniu i ugniataniu oraz manipulowaniu mięśniami przez masażystę lub przy użyciu specjalnego aparatu w rodzaju wibratora elektrycznego. Są one bardzo przydatne do masażu zawsze wtedy, gdy są odpowiednio używane. Nie można ich przykładać do wystających kości. Masaż można wykonywać na różne sposoby i zajmują się tym różne osoby. Powinny go jednak wykonywać specjaliści.
Masaż jest wykonywany aby wyeliminować ból lub rozluźnić napięty mięsień lub grupy mięśni. Stosowany jest także do usunięcia nadmiaru wody, która umiejscowiła się w pewnych częściach kończyn, oraz rozrywania drobnych zrostów podskórnych, np. tych które powstają pod bliznami.
Masaż jest także elementem psychoterapeutycznym, gdyż pacjent czuje się po nim znacznie lepiej.
Rozcieranie i ugniatanie w kontrolowanym zakresie w pewnych częściach naszego ciała prowadzi do poprawienie w nich krążenia krwi. Lepsze krążenie krwi dostarcza także większe ilości tlenu i składników odżywczych do tych tkanek poprawiając ich stan. Mięśnie będące w stanie wzmożonego, aczkolwiek niepotrzebnego napięcia, rozluźniają się przy ugniataniu, a to łagodzi ból wywoływany przez to napięcie. Masaż przesuwa także nadmiar wody w przestrzeniach międzykomorowych w kierunku ruchów rąk masażysty, likwidując obrzęk z obwodowych części nóg, w obrębie kostek.
Karolina J