Magnetoterapia jest to stosowanie w lecznictwie pola magnetycznego. Jest one podzielone na statyczne i dynamiczne. Źródłem statycznego pola magnetycznego są wszelkiego rodzaju magnesy. Od wieków przypisywano magnesom właściwości lecznicze, ale w dzisiejszych czasach nie mają one większego zastosowania.
Dynamicznymi polami magnetycznymi są pola wytwarzane przez prąd elektryczny płynący w przewodniku. Są to pola stałe wytwarzane przez prąd stały, a także pola impulsowe zmienne. Udokumentowanymi efektami działania mangetoerapii jest: działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, wzmożenie procesu oddychania tkankowego, zwiększony pobór tlenu przez tkanki, mobilizacja mikrokrążenia, stymulacja krążenia obwodowego, działanie przeciwobrzękowe, przyspieszenie regeneracji tkanek, przyspieszenie procesu zrostu kostnego.
Na efekty działania na organizm zmiennych pól magnetycznych mają wpływ między innymi wywołane przez nie zmiany właściwości fizycznych wody, a mianowicie zwiększenie stężenia zawartych w niej gazów, głównie tlenu, zmiana pH oaz zdolności zwilżania.
Czas wykonywania zabiegu magnetoterapii (magnetronik) jest zróżnicowany, i zależy od danej jednostki chorobowej. Nie powinien jednak być krótszy niż 5 min. ani dłuższy niż 30 min. bardzo rzadko stosuje się czas 60 min. seria zabiegów powinna wynosić od 5 do 15. pierwsze zabiegi można wykonywać codziennie a następne co drugi dzień a nawet dwa razy w tygodniu.
Stosowanie magnetoterapii nawet w bardzo długim czasie nie powoduje niekorzystnych następstw. W trakcie pierwszych zabiegów może występować nasilenie dolegliwości, ale jest to przejściowe. Wykonywać zabiegu nie należy po godzinie 21-szej, u niektórych pacjentów mogą występować przemijające zaburzenia snu. Dobór częstotliwości pola magnetycznego jest zależny od stanu chorego.