Lumbago to ból występujący w dolnej części pleców, w okolicy lędźwiowej, stąd jego nazwa. Lumbago jest dolegliwością bardzo częstą i może występować w każdym wieku, jednak najczęściej występuje u dorosłych.
Część lędźwiowa jest najbardziej narażona na uszkodzenia, bo to ta część pleców, która jest poddawana najsilniejszemu działaniu mięśni i bierze udział w prawie wszystkich ruchach ciała. Lumbago najczęściej występuje po znacznym wysiłku lub niewłaściwym ruchu, np. po dużego ciężaru, po dłuższym siedzeniu w jednej pozycji, po powtarzanych ruchach skręcania ciała lub obrotów, schylaniu się po jakich przedmiot. Wszystkie te czynniki mogą spowodować ból lędźwiowy.
Pierwsze objawy lumbago nie są odczuwalne od razu. Nadwyrężony mięsień zaczyna sygnalizować doznane uszkodzenie dopiero po kilku godzinach.
Inna przyczyną bólu okolicy lędźwiowej jest przepuklina krążka międzykręgowego (wypadnięcie dysku), który leżąc między kręgami amortyzuje obciążenia kręgosłupa. Silny ucisk krążków może prowadzić do bólu odczuwanego w części lędźwiowej.
Lumbago może być też objawem innych chorób, np. procesów zapalnych kości, deformacji i nowotworów kręgosłupa, osteoporozy prowadzącej do odwapnienia kręgów lędźwiowych oraz urazów kręgosłupa powodujących np. spłaszczenie trzonu jednego z kręgów, co może wywoływać bóle odczuwane w okolicy lędźwiowej.
Zdarza się, że chorobie nerek (kamica), niektórym zaburzeniom w obrębie brzucha i przewodu pokarmowego może towarzyszyć silny ból lędźwiowy.
Karolina J