+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Choroby zakaźne » Leczenie zakażeń

Leczenie zakażeń

Zakażenia bakteryjne leczy się antybiotykami. Leki te zabijają chorobotwórcze bakterie. Aby stwierdzić, jaka bakteria jest wywołuje daną chorobę, lekarz zleci badanie krwi lub moczu "na posiew" lub pobranie wymazu bądź próbki z miejsc zakażonych bakterią.

Niektóre zakażenia bakteryjne można zwalczyć penicyliną. Penicylina należy do dużej grupy antybiotyków, w jej skład wchodzi także ampicylina i amoksycylina. Inna grupa antybiotyków stanowi cefalosporyny, obejmujące m. in. cefaklor, cefaleksynę i cefuroksym. W niektórych przypadkach penicylina i cefalosporyna wywołuje reakcję uczuleniowe - wysypka, obrzęk i skurcz oskrzeli. Poza tym może dojść do przyspieszenia akcji serca i spadek ciśnienia tętniczego krwi. W skrajnych przypadkach alergia może doprowadzić do śmierci. Lekarz może skierować pacjenta na testy skórne, aby wykryć uczulenie, jednak nie należy to do badań rutynowych.

Antybiotyki stosuje się w leczeniu zakażeń bakteryjnych oraz pasożytniczych. W każdym przypadku cykl leczenia musi być doprowadzony do końca.

W leczeniu infekcji wirusowych wykorzystuje się skuteczne leki przeciwwirusowe. Istnieją już szczepionki przeciwko niektórym chorobom wirusowym; dzięki tym szczepionkom wirusy wyrządzają mniej szkód w organizmie człowieka. W wypadku łagodnej infekcji lekarz usuwa objawy a nie wirusy, np. w przypadku przeziębienia.

Grzybice można leczyć lekami doustnymi i kremami. W ich skład wchodzą najczęściej griseofulvin, nystatyna, clotrimazol, imidazol oraz econazol.

Karolina J

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie