+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Wykwity, wypryski » Leczenie wyprysków

Leczenie wyprysków

W przypadków wyprysków suchą oraz swędzącą skórę należy smarować środkami zmiękczającymi, specjalnymi substancjami nawilżającymi w postaci olejków, płynów lub kremów zmiękczających, wygładzających i oczyszczających skórę.

Osoby dotknięte wypryskiem powinny używać do mycia specjalnych preparatów zamiast zwykłego mydła, które może wysuszać skórę. Lekarz może przepisać maść z glikokortykosteroidami, która zmniejsza stan zapalny i łagodzi dolegliwości, ale nie jest to leczenie przyczynowe. Maść taka powinna być stosowana zgodnie z zaleceniami lekarza i nie należy jej nakładać na twarz i okolice narządów płciowych.

Przeciwbakteryjne płyny do kąpieli pomagają opanować wtórne nadważenia gronkowcowe. Doustne leki przeciwhistaminowe mogą zmniejszyć obrzęk i świąd, jeśli obejmują wyprysk alergiczny. W ciężkich przypadkach w warunkach szpitalnych stosuje się leki immunosupresyjne.

Terapią alternatywną stanowi stosowanie olejku z wiesiołka dwuletniego, który zawiera kwas gamma-linolenowy (niezbędny kwas tłuszczowy), i który może zmniejszać świąd i suchość skóry u osób z jego niedoborem. Należy go przyjmować w dużych dawkach - około 240mg 2 razy dziennie przynajmniej 3 miesiące, należy to jednak zawsze skonsultować z lekarzem.

Karolina J

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie