Leczenie dysplazji stawu biodrowego może być bezoperacyjne lub operacyjne w zależności od typu wady, a przede wszystkim od czasu jej rozpoznania. Leczenie bezoperacyjne jest stosowane w leczeniu bioder: dysplastycznych, niestabilnych, podwichniętych lub zwichniętych.
W przypadku bioder dysplastycznych leczenie zachowawcze należy rozpocząć jak najwcześniej, poprzez właściwe ustawienie kończyn dolnych, tj. w zgięciu, odwiedzeniu i rotacji wewnętrznej – wtedy uzyskuje się najlepsze scentrowanie główki kości udowej w panewce.
Proponowane zaopatrzenie to: szelki Pawlika, rozwórka Koszli, pielucha Freiki, majtki odwodzące Weickerta. Usprawnianie sprowadza się do oddziaływania na ogólną motorykę dziecka, bez usprawniania miejscowego.
Leczenie biodra niestabilnego podwichniętego lub zwichniętego polega na uzyskaniu repozycji biodra i jej utrzymaniu. W zależności od wieku dziecka i morfologicznej budowy stawu można wykonać bezoperacyjną repozycję w znieczuleniu ogólnym lub bez znieczulenia, niekiedy repozycję poprzedza się leczeniem wyciągiem ponad głową (over head).
Uzyskane nastawienie biodra stabilizuje się z użyciem protez odwodzących (szelki Pawlika, rozwórka Koszli, pielucha Freiki, aparat Hohmana-Jordana) lub gipsu zakładanego w tzw. pozycji żabki (human position) - zgięcie bioder ok. 90 stopni, odwiedzenie 45-60 stopni.