Leczenie trądziku różowatego
Leczenie trądziku różowatego polega na podawaniu antybiotyków, takich jak doustna tetracyklina czy żel z metyronidazolem. Często konieczne jest powtórzenie cyklu leczenia.
W przypadkach szczególnie opornych na leczenie może być zastosowany doustny metronidazol lub izotretinoina (pochodna witaminy A wykorzystywana w szpitalach w leczeniu ciężkiego trądziku). Aktualnie stosuje się chirurgię laserową do zmniejszenia rozszerzenia naczynek włosowatych i czerwoności twarzy. Metoda ta jest skuteczna.
Jak postępować w przypadku trądziku różowatego?
Unikaj czynników mogących wywołać reaktywację choroby, do których należą stres, gorące napoje, pikantne przyprawy, wyczerpujące ćwiczenia, gorąco i narażenie na słońce. Przebywając na słońcu, stosuj nietłusty krem ochronny (SPF 15 lub wyższy).
Wyeliminuj z diety herbatę, czekoladę, ser, jajka, cytrusy i produkty z pszenicy.
Osoby z trądzikiem różowatym często cierpią na niedobór witaminy A i B, szczególnie B2, B3 oraz B6, więc przyjmowanie witaminy B- kompleks może wspomóc leczenie. Upewnij się, że preparat zawiera witaminę B3 w formie nikotynoamidu, a nie niacynę, która wywołuje zaczerwienienie skóry.
Stosuj preparaty z olejkiem z drzewa herbacianego lub aloesem.
Używaj produktów zalecanych przy trądziku różowatym zawierających witaminę K.
Karolina J
A co z bliznami po trądziku? mam z nimi problem a dodatkowo wyciskając krostki na dekolcie pojawila sie taka spora rozowa blizna (wypukla) i mam ją juz kilkanascie miesiecy i nie znika.. ~Klaudia