Po potwierdzeniu raka sutka w badaniach lekarskich należy przejść do fazy leczenia. Zasadnicze znaczenie dla wyleczenia ma szybkość, z jaką zostaje ustalone rozpoznanie. Rak wykryty we wczesnym okresie rozwoju jest możliwy do całkowitego wyleczenia.
Leczenie raka sutka opiera się na leczeniu chirurgicznym. Rzadko stosuje się radioterapie przedoperacyjną, częściej ma ona zastosowanie po wykonaniu operacji.
Operację oszczędzającą wykonuje się przy wczesnym wykryciu raka piersi. Operacja polega na wycięciu guza oraz węzłów chłonnych pachy. Leczenie oszczędzające (BTC) jest uzupełniane hormonoterapią, radioterapią lub chemioterapią. W takim zabiegu istnieje mniejsze ryzyko powikłań miejscowych oraz dobry efekt kosmetyczny. Dalsze obserwacje po wycięciu guza oraz kontrolne wizyty u lekarza są konieczne po każdym wycięciu guza, ponieważ rak sutka to nowotwór nawracający.
Radykalny zabieg operacyjny jest wykonywany u chorych w zaawansowanym stopniu choroby, gdy guz ma już powyżej 3cm. Najczęściej przeprowadza się amputację sutka metodą Pateya. Polega ona na wycięciu całego gruczołu piersiowego i węzłów chłonnych pachy.
W bardzo zaawansowanych przypadkach, gdy istnieją nacieki i nawrót, zabieg jest wykonywany metodą Halsteda. Operację poprzedza chemioterapia indukcyjna. Zabieg chirurgiczny polega na usunięciu całej piersi wraz z mięśniami piersiowymi i węzłami chłonnymi. Rozległa operacja wywołuje uraz psychiczny u wielu kobiet. Wsparcie psychiczne jest potrzebne każdej z nich.
Monika K