Profilaktyka raka jajnika to głównie okresowe poddawanie się badaniem ginekologicznym. Jest to konieczne, ponieważ rak wykryty w stadium wczesnym ma jeszcze małą złośliwość. Jego wzrost jest na tyle wystarczający, aby wykryć go badaniem przez pochwę.
Guz wykryty w jednym i obu jajnikach sprawia, że rokowanie jest złe. Wczesne wykrycie zwiększa szanse na poprawę stanu zdrowia pacjentki. Przy odpowiednim leczeniu można osiągnąć długi okres przeżycia chorej i 70 proc. pacjentek może przeżyć dłużej niż 5 lat. W takich przypadkach jest to bardzo dobry wynik. Z kolei przy rozpoznaniu, które jest ustalone w zaawansowanym okresie choroby, rokowanie co do długości przeżycia jest złe z powodu zajęcia nowotworu innych narządów. Wtedy tylko około 20 proc. chorych kobiet przeżywa 5 lat.
Do rozpoznania raka jajnika używa się metody zwanej laparoskopią. Polega ona na wprowadzeniu do jamy brzusznej przyrządu oświetlającego jej wnętrze - laparoskopu. Dzięki temu jest możliwość obserwacji także innych narządów wewnętrznych.
Leczenie raka jajnika jest wyłącznie operacyjne. Ma ono na celu usuniecie możliwie całego nowotworu. Jest to dość trudne z powodu naciekającego tkanki charakteru raka. Leczenie farmakologiczne stosuje się po operacji. Polega ono na podawaniu leków niszczących komórki nowotworowe. Farmakoterapię stosuje się w celu obniżenia ryzyka nawrotu i wystąpienia przerzutów.
Monika K