+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Przeziębienie » Leczenie przeziębienia

Leczenie przeziębienia

Przeziębienie to choroba, którą można bardzo łatwo zdiagnozować. Objawy są typowe i dzięki temu czasami nie trzeba udawać się po poradę do specjalisty. Gdy chory ma wątpliwości, powinien zostać zbadany przez lekarza pierwszego kontaktu. Ten wykluczy inne zakażenia dróg oddechowych, które mogą być bardzo poważne: grypę, bakteryjne zapalenie oskrzeli, anginę.

Nie ma skutecznego medycznego sposobu w przypadku przeziębienia. Choroba sama ustępuje najczęściej po tygodniu. Nie istnieją leki, które przyspieszają proces wyzdrowienia. Gdy zakażenie bakteryjne nie towarzyszy przeziębieniu, nie wolno podawać antybiotyków. Jest to zbędne, ponieważ te leki nie leczą infekcji wirusowych.

Aby złagodzić objawy przeziębienia najczęściej stosuje się: witaminę C (nie tylko w tabletkach, ale też np. w herbacie z cytryną), wapno, leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol albo kwas acetylosalicylowy (aspiryna).

Bardzo ważne jest uzupełnianie płynów. Tradycyjne, "domowe" metody leczenia przeziębienia, takie jak moczenie nóg w gorącej wodzie czy syrop z cebuli, mogą pomóc i ulżyć choremu. Jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wtedy można wykluczyć obecność powikłań lub występowania innej, groźniejszej choroby.

Monika K

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie