Leczenie owrzodzenia nóg zależy od przyczyn, które spowodowały owrzodzenia, oraz co może przeszkadzać w wyleczeniu tych owrzodzeń. Gdy uda się wyeliminować te czynniki to wtedy owrzodzenie powinno zniknąć samo. Czasami zdarza się tak, że tego typu owrzodzenia wymagają regularnego czyszczenia i opatrywania, jednym z bardziej efektywnych sposobów opatrywania jest bandażowanie uciskowe lub noszenie pończoch albo rajstopy przeciwżylakowe, ale te metody nie mogą stosować u osób z chorobami tętnic co może spowodować ucisk i zmniejszyć dopływ krwi do części nogi poniżej miejsca bandażowania.
Chorzy z owrzodzeniem żylnym powinni siedzieć z nogami uniesionymi do góry, ale owrzodzenie tętnicze wymagają zabiegów chirurgicznych lub alternatywnie angioplastyki, która może usunąć zwężenia i zatory tętnicze. Czasami owrzodzenia wymagają przeszczepów. Wtedy skóra jest pobierana z innego fragmentu ciała i umieszcza w miejsce owrzodzenia. Aby zapobiec powstaniu tego typu owrzodzeń należy:
- rzucić palenie
- zmniejszyć masę ciała
- wykonywać ćwiczenia, które usprawniają krążenie krwi w nogach, te ćwiczenia można wykonywać podczas siedzenia
- dbać o stopy -zapewnienie im ciepła, noszenie dobranego obuwia należy regularnie chodzić do ortopedy
- systematyczne sprawdzanie czy na nogach nie ma owrzodzeń i zmian koloru skóry
- chorzy na cukrzyce powinni kontrolować dietę, dążyć do prawidłowego stężenia cukru i stosowanie się do zaleceń lekarza.
Karolina J