+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Miastenia » Leczenie miastenii

Leczenie miastenii

Chlorek edrofonium na krótko usuwa objawy zmęczenia mięśni, blokując rozkład acetylocholiny. W zaawansowanej miastenii podaje się pirydostygminę i neostygminę oraz leki immunosupresyjne, które blokują rozkład acetylocholiny.

W leczeniu miastenii pomaga również plazmafereza (filtrowanie osocza krwi z przeciwciał) i duże dawki immunoglobiny (czasowo odnawiające układ odpornościowy). Często usuwa się nieprawidłową grasicę.

Występowanie charakterystycznych objawów mija bardzo szybko po podaniu leku blokującego enzym cholinoesterazę. Podczas podawania leku możliwe są poważne komplikacje, dlatego trzeba być przygotowanym na użycie zestawu reanimacyjnego. W razie wątpliwości co do rozpoznania wykonuje się badanie elektrofizjologiczne i oznaczenie stężenia przeciwciał skierowanych przeciwko receptorom dla acetylocholiny.

Leczenie miastenii polega na podawaniu choremu inhibitorów acetylochlinoesterazy oraz leków steroidowych.

Nieleczona miastenia prowadzi do tzw. przełomu miastenicznego, kiedy zwiotczeniu ulegają mięśnie związane z układem oddechowym. Często dochodzi do śmierci nieleczonego pacjenta.

Monika K

Moja babcia dowiedziała się że ma miastenię 3 miesiące temu pani doktor stwierdziła stwardnienie rozsiane boczne i już chciała przepisać drogie leki lecz stwierdzilismy że zrobimy babci badania które wykazały że to miastenia po czym przepisała mestinon 4 razy dziennie i powiedziała że teraz prosze się kontaktować z lekarzem rodzinnym innych instrukcji nie otrzymaliśmy babcia nie ma żadnej poprawy wręcz jej się pogarsza po telefonie do pani doktor neurolog powiedziała że nie ma miejsca wszpitalu prosze sobie szukać innego szpitala ,czyżby było tak żle że niemożna babci pomóc proszę o pomoc ~asia4155
Miastenie leczy lekarz neurolog, najlepiej zmienić lekarza prowadzącego. Trudno powiedzieć (nie widząc Pani babci) jak nasilony jest proces chorobowy. Prawidłowe leczenie powinno przynieść poprawę. ~medisa.pl
I była sobie babcia... miastenia 2 mc - po tym czasie przełom i zgon. Tak się właśnie choroba zakończyła. ~KSX
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie