W leczeniu lumbago ważne jest unikanie ruchów, szczególnie nagłych, i spoczynek w pozycji nie wywołującej bólu. Zazwyczaj lumbago nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak jest bardzo bolesne. Bóle tego typu mogą być wywołane zmianami w kręgosłupie, dlatego nie należy ich lekceważyć.
Okolice lędźwiowe trzeba nagrzewać woreczkami z gorąca wodą lub poduszką elektryczną. Masaż, szczególnie ten z wcieraniem maści lub mazi rozgrzewającej, pomaga zmniejszyć napięcie mięśni i zmniejsza ból. Po konsultacji z lekarzem okolice lędźwiową można nagrzewać promieniami podczerwonymi oraz ultradźwiękami. Lekarz może przepisać środki przeciwbólowe, aby złagodzić ból.
W leczeniu pomagają także niektóre sporty, np. pływanie, oczywiście po ustaniu ostrych bólów. Gorset ortopedyczny zmniejszający ból jest stosowany tylko w najcięższych przypadkach.
Jeśli lumbago jest objawem innej choroby, leczenie powinno być skierowane przeciw niej. Natomiast jeśli ból wywołuje spłaszczenie trzonu kręgu, może być konieczna operacja.
Karolina J