+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Lamblioza » Leczenie lambliozy

Leczenie lambliozy

Lambliozę diagnozuje się za pomocą badania kału, soku dwunastniczego na obecność cyst i stwierdzenia przeciwciał we krwi. Lamblie mogą przedostać się z wątroby do przewodu żółciowego, powodując zapalenie i niedrożność, a w wyniku tego żółtaczkę.

Specyfik przeciwpasożytniczy może przepisać lekarz pierwszego kontaktu. Po kuracji należy 2-3 razy wykonać badanie kału. Leczenie obejmuje całą rodzinę i osoby z najbliższego otoczenia chorego. Leczenie polega na przebadaniu stolca mikroskopowo na obecność pasożyta. Jeżeli rozpoznanie się potwierdzi jedna dawka leku Fasigyn (tinidazol) zazwyczaj wystarcza w skutecznym leczeniu. Czasami stosuje się także lek Flagyl (metronidazol). Rokowania są bardzo dobre. Większość ludzi zdrowieje całkowicie.

Profilaktyka przeciw zakażeniem lamblią to: przestrzeganie higieny oraz ochrona żywności przed zanieczyszczeniem odchodami i przed dostępem owadów. Aby zapobiec lambliozie należy unikać spożywania skażonej wody, lodu, owoców i sałatek z niemytych owoców i warzyw; przestrzegać higieny i myć zawsze dokładnie ręce wodą i mydłem.

Monika K

Witam. U mojego 2,5 letniego synka wykryto lambie, lekarz przepisał nam Flagyl. Poraz pierwszy spotykam sie z ta choraba, chcialabym zapytac w jaki sposob dochodzi do zarazenia i czy osoby z najbilzszego otoczenia moga sie zarazic i w jaki sposob? Jak dlugo trwa leczenie u tak malego dziecka, czy nalezy stosowac jakas diete w czasie trwania choroby?Lek ktory mamy przepisany nie jest dostepny w polsce dlatego musimy czekac az ktos nam go sprowadzi, czy takie opoznienie z podawaniem leku nie wplynie zle na stan zdrowia mojego synka? ~Kamila
Lamblie to pierwotniaki, które kolonizują jelito cienkie. Do zakażenia dochodzi w wyniku stosowania wody np. studziennej, wody, która mogła mieć kontakt ze ściekami, nieprzestrzegania zasad higieny (brudne ręce). Do zakażenia dochodzi w wyniku połknięcia cyst. Stąd domownicy również mogą być zakażeni i powinni zostać przebadani, w razie stwierdzenia obecności pasożyta również leczeni. 2-3 dniowe opóźnienie leczenia nie będzie niebezpieczne. ~medisa.pl
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie