Jednym ze sposobów walki z hemoroidami jest stosowanie odpowiedniej diety opartej na dużej ilości błonnika oraz unikanie produktów wysokooczyszczonych. Ciepła kąpiel lub zimny okład może pomoc przy dolegliwościach bólowych. Pomocna również może być nasiadówka z naparu z kory dębu lub rumianku. Kwas taninowy zawarty w liściach herbaty może hamować krwawienie. Można również stosować miejscowo maści lub czopki (np. Procto-Glyvenol, Hemorectal). Duże hemoroidy usuwane są chirurgicznie.
Wstrzykiwanie fenolu w oliwie, chininy i mocznika czy morruatu sodu do guzków krwawniczych powoduje ich zbliznowacenie i zamknięcie się. Jest to metoda skuteczna w 90% i bardzo często stosowana przez lekarzy. Jedynym minusem jest to, że zastrzyki trzeba powtarzać co 2-3 lata.
Innym sposobem walki z hemoroidami jest podwiązywanie guzków gumową podwiązką, która odcina dopływ krwi, a taki guzek w ciągu tygodnia odpada. Skuteczność tej metody sięga 75%. W przypadku wypadnięcia guzków najczęściej stosuje się koagulację lub kauteryzację. Za pomocą elektrycznego kautera, wiązki promieni laserowych lub podczerwonych można spowodować mikroskopijne oparzenia i w ten sposób odcięcie końca guzka krwawniczego.
W ostateczności stosuje się tzw. hemoroidektomię – tradycyjne leczenie operacyjne bolesnych zewnętrznych guzków krwawniczych. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym a chory musi pozostać w łóżku przez okres około tygodnia.
Każda z tych metod będzie skuteczna jedynie jeśli pacjent zastosuje się do odpowiedniej diety oraz zmieni tryb życia, w przeciwnym bądź razie hemoroidy mogą powrócić.
Marta P