Diagnostyka fascjolozy polega na badaniu kału i treści dwunastniczej na obecność jaj motylicy oraz wykonaniu badania krwi. Próbka stolca zostanie przebadana pod kątem obecności jaj przywr. Leczenie przeprowadzane jest w poradni chorób zakaźnych.
Lekarz pierwszego kontaktu kieruje pacjenta na leczenie do specjalistycznych ośrodków. Nieleczona choroba motyliczna może prowadzić do marskości wątroby, niedokrwistości i żółtaczki.
Profilaktyka przeciw przywrzycy polega na unikaniu biwakowania na terenach podmokłych oraz ssania niemytych roślin łąkowych, na których mogą bytować larwy motylicy wątrobowej. Dodatkowo należy leczyć lub eliminować zwierzęta zakażone pasożytem oraz niszczyć żywicieli pośrednich motylicy - ślimaków.
Aby zapobiec tej chorobie należy sprawdzać czy zjedzona rukiew wodna pochodzi z bezpiecznych źródeł. Jeśli używamy rukwi do sałatki należy przez jedzeniem dokładnie ją umyć.
Czasami przywry mogą przedostać się z wątroby do przewodu żółciowego, prowadząc do jego zapalenia i niedrożności dróg żółciowych, a te z kolei mogą powodować żółtaczkę.. Większość ludzi zdrowieje całkowicie.
Monika K