Podczas leczenia czerwonki przyjmuj duże ilości płynów. Jeśli objawy nie są zbyt nasilone, przyjmuj środki przeciwbiegunkowe. Gdy objawy są ciężkie, trwają długo lub się nasilają wybierz się do lekarza. Do lekarza powinieneś się zgłosić także, gdy w stolcu pojawi się krew, ropa lub śluz.
Jeśli objawy pokażą się podczas pobytu w kraju gdzie występuje czerwonka pełzakowata, lub zaraz po powrocie z tropików udaj się niezwłocznie do lekarza. Lekarz może zlecić badanie kału pacjenta. Przepisze antybiotyki (jeśli jest to czerwonka bakteryjna) lub leki przeciwpierwotniakowe (przy postaci pełzakowatej). Ustali specjalistyczne leczenie.
W trakcie leczenie może być przydatna homeopatia i również akupunktura. Najpoważniejszym ryzykiem w tej chorobie jest odwodnienie organizmu. Forma pełzakowata jest ciężka, ponieważ pasożyt jest oporny w leczeniu i może powodować występowanie ropni w wątrobie i w płucach.
Aby zapobiec chorobie ściśle przestrzegaj zasad higieny podczas kontaktu z osobą chorą na czerwonkę. Jeśli znajdujesz się na obszarze gdzie występuje czerwonka pełzakowata, pij jedynie wodę przegotowaną i nie jedz surowych pokarmów, sałaty i owoców, których nie można obrać ze skórki.
Rokowanie w czerwonce bakteryjnej jest dobre. Trudniej jest natomiast wyleczyć chorego na czerwonkę pełzakowatą.
Karolina J