Prawidłowe zdiagnozowanie choroby refluksowej opiera się przede wszystkim na badaniu gastroskopowym. Ponadto można zbadać poziom zakwaszenia w przełyku oraz jego czynności motorycznej.
W leczeniu choroby refluksowej najczęściej stosuje się leki osłabiające wpływ kwaśnej treści żołądka na przełyk. Należą do nich m.in. leki alkalizujące (Rennie, Manti, Asmag), antagoniści receptora H2 (cimetidinum, ranitidinum) i inhibitory pompy protonowej (pantoprazol, omeprazol). Dodatkowo można również zastosować leki prokinetyczne, które mają na celu zwiększenie ciśnienia zwieracza dolnego przełyku, a tym samym przyspieszenie opróżniania żołądku i przełyku.
W Niektórych przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne, tzw. fundoplikacja Nissena, polegająca na owinięciu górnej części żołądka wokół przełyku, co pozwala na utworzenie prawidłowo funkcjonującego połączenia żołądek-przełyk.
Aby zapobiec powstaniu choroby refluksowej należy się prawidłowo odżywiać. Należy spożywać 6-7 posiłków dziennie, w małych porcjach, a ostatni posiłek powinno się spożyć najpóźniej trzy godziny przed snem. Powinno się unikać nadmiaru tłuszczy, słodyczy oraz pokarmów wzdymających takich jak groch czy fasola. Ograniczyć należy również picie alkoholu, kawy oraz napojów gazowanych.
Marta P