+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Radiologia » Leczenie choroby popromiennej

Leczenie choroby popromiennej

Chory w przypadku choroby popromiennej musi być chroniony przed infekcjami do momentu regeneracji układu immunologicznego, wszystkie infekcje muszą być leczone antybiotykami. W gorszych przypadkach potrzebny jest przeszczep szpiku kostnego, co przyspiesza proces leczenia i ogranicza podatność na infekcje i anemię.

Objawy wywołane radioterapią zwykle ustępują po zakończeniu leczenia, choć w niewielu przypadkach utrzymują się przez kilka miesięcy. Stan chorego obserwowany jest podczas stałych wizyt u lekarza, które z czasem stają się coraz rzadsze.

Badania naukowe nad skutkami katastrof jądrowych nie przyniosły wyraźnych wyników. Część z nich wykazuje zwiększenie podatności na pewne nowotwory, takie jak tarczycy, oraz wady wrodzone.

Karolina J

Jestem po radiojodzie w dawce 15, podano mi ją podczas agranolacytozy polekowej. Było to 26 listopada. Do tej pory mam problemy z odpornością ciągle mam problemy z gardłem moje białe ciałka to ok 3 mln. Czy to powinnam leczyć czy to się przeczekuje? ~Malgosia
Wiesz, żeby mówić o tym, czy potrzebne jest leczenie, czy nie, trzeba znać poziom neutrofili. W Twoim przypadku raczej lepsze byłoby odpowiednie postępowanie zachowawcze, dieta, aktywność fizyczna.
Zrób morfologię za jakieś 2 tygodnie i jeśli będzie nadal zła, to idź do hematologa. ~medisa_pl
Mój tato 9 miesięcy temu przeszedł całkowitą gastrektomię żołądka z powodu gruczolekoraka żołądka T3NXMO, G3. Nastęnie przeszedł serię chemio i radioterapii. Od około miesiąca tato miał problemy z jedzeniem; pokarm cofał się. W rezultacie tato przez 3 tygodnie nic nie jadł. Pierwsza gastroskopia nie wykazała żadnych zmian. Tatę położyli w szpitalu ponieważ problem się nasilał. Tam przeprowadzono 3 gastroskopie, niestety bez efekty ponieważ gastroskop natrafiał na przeszkodę i nie mógł się przebić. Następnie zrobiono pasaż, to badanie też nic nie wykazało ( płyn do badania przeszedł). Po tygodni pobytu w szpitalu czyli 9.09.13 otworzono tacie operacyjnie jamę brzusznę. Okazało się, że jelita są popalone przez radioterapię. Wczoraj, na dzień po operacji tato wymiotał wydzieliną krwi i flegmy? o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Dzisiaj tato czuł się fatalnie ponieważ nawet ślina się cofa. Jeszcze na dobę przed operację jak dokładnie pogryzł tabletkę na sen i popił małą ilością wody, to jakoś to przechodziło. Teraz jest fatalnie, jak pisałam wyżej nawet ślina nie przechodzi. Podczas operacji założono tacie sonde dojelitową. Tato dostaje jakiś środek na pobudzenie jelit, ale to nie działa. Dziś jest druga doba po operacji, a tato przez długi okres nie jadł, więc czy jelita z uwagi na to potrzebują trochę czasu, żeby funkcjonować? Jak można leczyć taką przypadłość po radioterapii jaka dopadła tatę? On już pogodził się z tym, że przez jakiś czas będzie odżywiany sondą (lekarz mówił , że około 2 lata), ale fakt , że nawet nie może przełknąć śliny po prostu go załamał. Czy jeszcze większy ucisk na jelita, wymiociny o nieprzyjemnym zapachu mogą być spowodowane obrzękiem pooperacyjnym jelit? Lekarz prowadzący operację powiedział, że postarał się je (jelita) wyprostować, ale nie wyszło tak jakby chciał, ponieważ bał się zbytnio je ruszać ze względu na ich kondycję po radioterapii.
Jak możemy pomóc tacie? Czy są jakieś metody leczenia zmian po radioterapii? czy możliwe, że jelita się skleiły? Jak się to leczy? Bardzo proszę o szybką odpowiedź, poniważ sprawa jest naprawdę poważna. Z góry dziękuję. ~Ewa
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie