Jeśli istnieje podejrzenie, że jesteś chory na chorobę Meniere*a koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Lekarz może:
- Przeprowadzić badania neurologiczne, okulistyczne i laryngologiczne.
- Zalecić leki, które zmniejsza ilość i nasilenie napadów (tj. leki przeciwhistaminowe, przeciwwymiotne, okresowe steroidy).
- Zaproponować noszenie urządzenia maskującego szum w uszach lub aparatu słuchowego.
- W poważnych przypadkach, kiedy leczenie nie jest skuteczne, w celu osłabienia zawrotów głowy lekarz może zaproponować podanie gentamycyny, czyli wstrzyknięcie jej do wnętrza jamy bębenkowej. Jest to operacja odciążającą błędnik lub usunięcie nerwu przedsionkowego.
Możesz także sam zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia ataku choroby. Powinieneś unikać stresu i ograniczyć spożycie soli, kofeiny i alkoholu, czyli substancji, które mają wpływa na zawartość wody w organizmie. W razie napadu choroby staraj się dużo odpoczywać i w miarę możliwości pozostań bez ruchu.
Istnieją terapie alternatywne. Są dowody kliniczne, że lek homeopatyczny Vertigoheel pozwala zmniejszyć zawroty głowy, występujące podczas tej choroby. Herbata z korzenia imbiru łagodzi nudności. Niektóre badania kliniczne wykazały, że wyciąg z miłorzębu dwuklapowego (Glinkgo biloba) i niacyna (witamina PP) są skuteczne podczas terapii szumu w uszach. Należy je przyjomwac pod ścisłą kontrolą lekarza, gdyż mogą wchodzić one w interakcje z innymi lekami lub wywoływać objawy uboczne.
Rokowania: leczenie pomaga zmniejszyć nasilenie objawów, ale nie zabezpiecza osoby przed jej napadami. Napady mogą stać się z czasem albo coraz rzadsze, albo wręcz coraz częstsze. Upośledzenie słuchu zwykle się nasila i może mieć proces stały. Czasami występują zaburzenia równowagi o różnym stopniu nasilenia.
Karolina J