Leczenie chirurgiczne raka płuca
Leczenie chirurgiczne raka płuca to jedna z lepszych metod leczenia nowotworu. Leczenie jest wykonywane u chorych, u których nie występują przeciwwskazania do resekcji miąższu płucnego wraz z guzem. Wycięcie jest wykonywane w zakresie tolerowanym przez chorego. Jest konieczne do całkowitego usunięcia nowotworu oraz okolicznych węzłów chłonnych, czyli węzłów wnęki i śródpiersia.
Przeciwwskazania do zabiegu operacyjnego w leczeniu raka płuca (nowotworu płuc)
Istnieje wiele przeciwwskazań do zabiegu operacyjnego polegającego na wycięciu części płuca. Są to: obecność przerzutów odległych (M1), płyn krwisty w jamie opłucnej lub/i z komórkami nowotworowymi, naciekanie tchawicy, naciekanie tętnicy płucnej blisko odejścia pnia płucnego, guz naciekający oskrzele główne w odległości bliższej niż 2 cm od ostrogi rozdwojenia tchawicy, porażenie nerwu krtaniowego wstecznego, przerzuty do węzłów chłonnych śródpiersia po stronie przeciwnej (mediastinoskopia), przerzuty w węzłach z obfitym naciekaniem torebki węzła (mediastinoskopia), obustronne poszerzenie śródpiersia, zespół żyły głównej górnej, poszerzenie i zniesienie ruchomości oddechowej ostrogi rozdwojenia tchawicy, tamponada serca.
Rodzaje zabiegów stosowanych w przypadku raka płuca (nowotworu płuc)
Istnieje wiele rodzajów zabiegów, które są stosowane w przypadku raka płuca. Stosuje się:
wycięcie całego płuca (
pneumonectomia) - wykonywanych jest 40 proc. zabiegów, śmiertelność okołooperacyjna wynosi 7,6 proc.
wycięcie płata (
lobectomia) - wykonywanych jest 50 proc. zabiegów, śmiertelność okołooperacyjna wynosi 4 proc.
wycięcie mankietowe (sleeve resection)
wycięcie guza płuca wraz z: częścią przepony, częścią ściany klatki piersiowej, częścią żyły głównej górnej (z jednoczesnym protezowaniem), częścią aorty (z jednoczesnym protezowaniem), częścią worka osierdziowego.
Monika K
Na czym polega i jak przebiega zabieg usunięcia płata płucnego - lobectomia? ~studentka pielęgniarstwa
Jak cwiczyc i co uprawiac za sport po Lobectomi sup. sin. ~edzia1968
Do: studentka pielęgniarstwa:
Zabieg lobektomii polega na wycięciu płata płuca, w przebiegu leczenia nowotworu płuca. Operację przeprowadza się w pełnym znieczuleniu. Należy oddzielnie wentylować płuco, osiągając jego niedodmę, co znacznie ułatwia przeprowadzenie zabiegu. Wyróżniamy także lobektomię mankietową (gdzie wraz z płatem usuwany jest fragment drzewa oskrzelowego), lobektomię torakoskopową (w której do klatki piersiowej wprowadza się małą kamerę, wykonuje się dzięki temu tylko niewielkie nacięcie co zmniejsza ból po operacji i przyspiesza proces gojenia się ran). ~medisa_pl