+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Borelioza » Leczenie boreliozy

Leczenie boreliozy

Leczenie boreliozy jest trudne głównie ze względu na to, że Borrelia może żyć wewnątrzkomórkowo, jak również przekraczać barierę krew-mózg. Obecnie jest znanych niewiele antybiotyków, które są zdolne do wnikania do takiego środowiska i skutecznego w nim działania.

Leczenie boreliozy z Lyme przede wszystkim opiera się na stosowaniu antybiotyków takich jak penicyliny i cefalosporyny. We wczesnym stadium choroby stosuje się doksycylinę i erytromycynę. Czas leczenia uzależniony jest od stadium choroby. We wczesnej fazie leczenie powinno trwać 10-20 dni, co pozwala na zniszczenie drobnoustrojów i zapobiega dalszemu rozwojowi choroby. W stadium przewlekłym leczenie antybiotykami powinno trwać zdecydowanie dłużej, a leki powinno podawać się również dożylnie. Zbyt krótkie leczenie może spowodować nawrót choroby.

Obecnie nie istnieje szczepionka chroniąca ludzi przed zachorowaniem na chorobę z Lyme. W 1998 roku wprowadzono do użytku publicznego pierwszą szczepionkę przeciwko boreliozie, LYMErix, opartą na powierzchniowym białku OspA, jednak po kilku latach została ona wycofana m.in. z powodu skutków ubocznych oraz ograniczenia jedynie do rynku amerykańskiego. Obecnie trwają prace nad stworzeniem multiwalentnej szczepionki opartej na epitopach różnych białek powierzchniowych. Pozwoliłaby ona na generowanie odpowiedzi immunologicznej we wszystkich etapach życia krętka. Ponadto taką szczepionkę będzie można stosować w różnych regionach świata.

Marta P

Miesiąc temu ugryzł mnie kleszcz-próbował się wpić,ale go zobaczyłam i żywego*chudego* i łażącego po skórze /lewy bok-okolica lędżwiowa/.
Ponieważ się nie wpił-wrzuciłam go do muszli klozetowej i...wysłałam*na wczasy nad morze*...
-Jednak zrobił mi się w tym miejscu powiększający się rumień...
Po miesiącu i przemywaniu go i dezynfekowaniu spirytusem +smarowaniu oxycortem-wystąpiło swędzenie...Jednak w tzw.*międzyczasie*wystąpiły
nienormalne objawy zmęczenia/cały dzień przespałam/i uczucie jakbym była
*za szybą* zdarzeń...
-Wystąpiły też nienormalne nagłe skurcze mięśni lewej nogi/od pasa do kolana/
-Dziś drugi kleszcz wpił mi się w...pośladek i ponieważ byłam rozespana-rozdrapałam go..Udałam się do lekarza,który przepisał mi doxycyclinum 100 mg przez 2 tyg.i kazał dezynfekować zaognione oba miejsca*ukąszeń*...
-...Ale co zrobić,gdy pozostała część kleszcza tkwiąca w pośladku nie*wyjdzie*???/Czuję się jak żołnierz,który dostał odznaczenie za rany,jakich doznał i nie bardzo chciał odpowiadać na pytania:w którym miejscu jest blizna/..
-Czy możliwe jest,żeby kleszcz /ten z przed m-ca/który się jeszcze nie wpił się w ciało-spowodował infekcję???
-Gdyby *choroba*się rozwijała/nie wiem czy ją w ogóle mam.../-jakie byłyby dalsze objawy/mam nadzieję,że ich nie będzie,ale...
PROSZĘ O PORADĘ MEDYCZNĄ I ODP ~Barbara
Jeśli niema rumienia po ukąszeniu kleszcza,to też zachoruje na boreliozę? ~gajek
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie