Leczenie białaczki
Leczenie białaczki składa się z kilku etapów. Przed wdrożeniem kuracji stosuje się transfuzję krwi oraz podaje się antybiotyki. Leczenie zależy od typu białaczki. Dlatego u poszczególnych chorych występują różnice w terapii.
Kolejne etapy kuracji w leczeniu białaczki
Leczenie białaczki jest złożone. Najpierw należy wprowadzić cewnik centralny. Jest to cienka rurka wprowadzona do dużej żyły. Przez nią podaje się lekarstwa i pobiera krew do kolejnych badań kontrolnych. Cewnik ułatwia leczenie pacjentowi, ponieważ nie musi on być kłuty przy każdym zabiegu. Następnie, w celu zwalczenia komórek nowotworowych, podaje się zestaw leków zwanych cytostatykami. Jest to
chemioterapia.
Chory na białaczkę spędza w szpitalu kilka tygodni lub nawet miesięcy. Po zaniku oznak choroby oraz niewykryciu ich typowymi badaniami - reemisja, stosuje się leczenie w warunkach szpitalnych lub domowych. Leczenie to nazywane jest
leczeniem podtrzymującym. Reemisja musi być utrwalona, ponieważ w organizmie chorego znajdują się jeszcze komórki nowotworowe.
Są różne metody wprowadzania
leków przeciwnowotworowych do organizmu. Są to: droga dożylna, doustna, do płynu mózgowo-rdzeniowego. Służą one zniszczeniu komórek nowotworowych. U niektórych pacjentów stosuje się napromieniowanie w celu zyskania pewności o zniszczeniu komórek nowotworowych. U chorych naświetla się kręgosłup lub głowę.
Leczenie podtrzymujące trwa prawie dwa lata. Chory wtedy czuje się na tyle dobrze, aby wrócić do codziennych zajęć i obowiązków. Pacjentów należy chronić przed infekcjami. Zwłaszcza dzieci chroni się przed zachorowaniem na ospę wietrzna.
Po okresie dwóch i pół roku wykonywane są badania kontrolne u pacjentów, którzy czują się już zupełnie dobrze. Wykonuje się wtedy ocenę narządów wewnętrznych, które są najbardziej narażone na działanie nowotworu. Po uzyskaniu pozytywnych wyników nie należy podawać już leków. Pacjent zostaje całkowicie wyleczony po okresie kolejnych pięciu lat, kiedy występuje dobre samopoczucie.
Monika K
Witam
Bardzo bliska mi osoba jest chora na białaczkę i chciałbym wiedziec czy zwykły człowiek może jakkolwiek pomóc w leczeniu?
Z góry dziękuje za odpowiedź ~Mr. Smith
Moj przyjaciel choruje od trzech lat. Jakie ma szanse na wyleczenie? Chemioterapia go wykańcza, a ja nie mogę być dawcą, mam epilepsję. Jak mu pomóc... Proszę, powiedzcie!!! ~Beti
Rozumiem że chodzi o białączkę szpikową? Jeśli chodzi o przeszczep szpiku, to najlepiej, żeby dawca był spokrewniony z chorym. Jeđli chodyi o rokowanie, to chemioterapia moe pryeduz zcie nawet o 20lat, aczkolwiek chorzy często przerywają leczenie po 4-5 latach stosowania chemioterapii ze względu na złą tolerancję leku? Bardzo dobre rokowanie daje leczenie imatynibem lub dazytynibem. Jaki lek dostaje Pani przyjeciel? ~medisa_pl