+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Choroby kręgosłupa » Leczenia w zespołach bólowych kręgosłupa lędźwiowego

Leczenia w zespołach bólowych kręgosłupa lędźwiowego

Metody leczenia w zespołach bólowych kręgosłupa lędźwiowego to:

Unieruchomienie w łóżku - leżenie spoczynkowe - okres wczesny kiedy jest nasilenie bólu polega na odpowiednim ułożeniu chorego w pozycji optymalnej nie stwarzającej bólu (najczęściej na plecach z ugiętymi stawami biodrowymi i kolanowymi). Dochodzi do odciążenia kręgosłupa i zmniejszenie bólu poprzez zmniejszenie ciśnienia wewnątrz krążka międzykręgowego. W pozycji tej znosi się lordozę lędźwiową co powoduje odbarczenie korzeni ruchowych. Leżenie w łóżku wpływa szkodliwie na tkankę kostną i kostno łączną i układ nerwowy. Jeżeli jest ono konieczne to powinno być krótkotrwałe.

Wyciąg lędźwiowy - polega na rozciągnięciu przestrzeni międzykręgowych, odciążeniu zakończeń nerwowych przez przemieszczony krążek, jest to zalecane w bólach przewlekłych.

Ortezy lędźwiowe - służą jako środek przypominający o prawidłowej mechanice kręgosłupa, nie ma dowodów na ich skuteczność działania.

Leczenie ruchem - kinezyterapia - celem kinezyterapii jest zapobieganie nawrotom dolegliwości bólowych, uzyskanie odpowiedniego zakresu ruchu przez wprowadzenie ćwiczeń usprawniających. Odtworzenie układy mięśniowo-więzadłowego stabilizującego. Odtworzenie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Utrzymanie lub poprawa wydolności krążeniowo oddechowej. Poprawienie ogólnej wydolności ustroju.

Fizykoterapia - po ustaniu ostrych dolegliwości bólowych można stosować zabiegi fizykalne, w programie rehabilitacji bólów kręgosłupa zabiegi fizykoterapeutyczne należy stosować jako metodę uzupełniającą a nie jako jedyną. Celem fizykoterapii jest zmniejszenie bólu, zmniejszenie odczynu zapalnego, zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśni. Najczęściej stosowane zabiegi to laser, ultradźwięki, magnetronik, prądy interferencyjne, prądy TENS, termoterapia zabiegi cieplne i krioterapia, hydroterapia

Terapia manualna - powinna być prowadzona ostrożnie, bezboleśnie. Zakłada ona uzyskanie repozycji przemieszczonego krążka międzykręgowego, korekcję podwichnięć w stawach międzykręgowych, odciążenie uciśniętych korzeni nerwowych, lub rozluźnienie napiętych mięśni.

Leczenie farmakologiczne - stosuje się NLPZ, leki rozluźniające układ mięśniowy, leki przeciwbólowe i leki uspokajające.

Blokady lecznicze - blokady okołokręgosłupowe lub okołokorzeniowe są metodą ułatwiającą przejście chorego przez fazę bólu oraz reakcji zapalnej i są uzupełnieniem leczenie usprawniającego.


Metoda Mc Kenziego

Szkoła pleców

Ewentualne leczenie operacyjne

Czy i w jakim stopniu blokady okołokregosłupowe są niebezpieczne ? ~Marysia
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie