Krtań to narząd należący do układu oddechowego. Ma około 5 cm wysokości. Znajduje się na przedniej tronie szyi, z tyłu graniczy z przełykiem. Pełni funkcje głosowe, ponieważ w jego budowie występują struny głosowe. Dodatkowo zabezpiecza drożność tchawicy. Podczas połykania kieruje kęsy pokarmowe w stronę przełyku i zapobiega krztuszeniu się.
Krtań jest zbudowana z chrząstek. Jedna z nich, nagłośnia otwiera i zamyka drogi oddechowe. Kolejna, chrząstka tarczowata, jest najbardziej wystająca. W celu wyczucia jej, należy przyłożyć ręce do szyi w czasie połykania. Z tchawicą łączy krtań chrząstka pierścieniowata. Wszystkie struktury utrzymują więzadła.
Jedną z najważniejszych chrząstek jest nagłośnia. Zbudowana jest z bardzo elastycznej tkanki. Podczas oddychania i mówienia należy zapewnić swobodny dopływ powietrza. Dlatego nagłośnia jest skierowana ku górze. W czasie połykania, chrząstka jest skierowana w przeciwną stronę, zamyka wejście do krtani. Zapobiega to wpadnięciu pokarmu do dróg oddechowych i zakrztuszeniu się. Jeśli mechanizm zawiedzie, człowiek kaszle w celu usunięcia pokarmu z układu oddechowego.
Monika K