Krew to złożona mieszanina o intensywnie czerwonym zabarwieniu, która wypływa bardziej lub mniej obficie przy uszkodzeniu powłok ciała. Znajdujący się w niej płyn otacza ciała stałe, czyli komórki. Tworzą one około 45 proc. całkowitej jej objętości. Większą część komórek stanowią erytrocyty, czyli krwinki czerwone.
Do innych stałych elementów należą trombocyty i leukocyty. Pierwsze z nich są to fragmenty komórek, zwane również płytkami krwi. Drugie to krwinki białe. Pozostałe 55 proc. objętości krwi to osocze. Jest to część płynna, której głównym składnikiem jest woda, przez co jest bezbarwne. W osoczu można spotkać rozpuszczone białka, witaminy, hormony, sole, substancje pokarmowe, gazy i produkty zbędne dla organizmu.
W organizmie człowieka znajdują się dwa obiegi krwi: mniejszy i większy. W celu pobrania tlenu krew krąży pomiędzy sercem a płucami, obiegiem mniejszy. Po to, aby oddać tlen i składniki odżywcze do tkanek krew płynie między sercem a pozostałymi częściami ciała, obiegiem dużym.
Monika K