Kresomózgowie to największa część mózgu. Kresomózgowie jest podzielone na dwie półkule oddzielone od siebie szczeliną podłużną mózgu, a połączone spoidłem wielkim (ciałem modelowym na dnie szczeliny). Na powierzchni kresomózgowia znajdują się fałdy i zakręty, co zwiększa jego powierzchnię.
Kresomózgowie można podzielić na płaty: czołowy, ciemieniowy, skroniowy i potyliczny. Bruzda środkowa (Rolanda) oddziela płat ciemieniowy od czołowego, a bruzda boczna wyodrębnia płaty skroniowe. Półkule kresomózgowia są zbudowane z istoty białej, którą pokrywa istota szara (kora mózgu). Istota szara mieści połowę wszystkich neuronów całego organizmu. Jest ona zbudowana z sześciu warstw komórek: drobinowej, ziarnistej zewnętrznej, piramidalnej zewnętrznej, ziarnistej wewnętrznej, piramidalnej wewnętrznej oraz zwojowej. Warstwy te są różnie wykształcone w różnych częściach mózgu. Kora mózgu przenika również w głąb istoty białej tworząc tzw. jądra podkorowe, czyli skupiska neuronów. W niej są zlokalizowane ośrodki korowe, czyli miejsca odpowiedzialne za przetwarzanie bodźców z zewnątrz organizmu.
Płyn mózgowo-rdzeniowy jest produkowany w splotach naczyniowych znajdujących się w pierwszej i drugiej komorze mózgu. Wszystkie te twory ulokowane są we wnętrzu kresomózgowia w jamie – komorze bocznej. Od przodu kresomózgowia, na każdej jego półkuli znajduje się węchomózgowie odpowiedzialne na odczuwanie wrażeń węchowych.
Monika K