Kręgosłup tworzą kości i tkanki biegnące od czaszki aż do miednicy. Jego funkcją jest ochrona tkanki nerwowej (rdzenia kręgowego, przed urazami oraz utworzenie podparcia dla głowy i tułowia.
Kręgosłup jest zbudowany z 33 kręgów. Są to powiązane ze sobą kości. 24 górne kręgi tworzą łańcuch, między którymi znajduje się okrągły dysk z tkanki włóknistej. Kolejnych 9 kręgów jest zrośniętych ze sobą w dwie grupy. Pierwsza tworzy kość krzyżową, a druga kość guziczną. Do wyrostków kostnych kręgów przyczepiają się mięśnie i więzadła, które wzmacniają jego strukturę i umożliwiają ruch. W środku kręgów znajduje się otwór, gdzie przebiega rdzeń kręgowy.
Patrząc na kręgosłup z boku, można go porównać do kształtu litery S. Kręgi są porozdzielane ze sobą przez okrągłe dyski międzykręgowe, które amortyzują wszystkie wstrząsy w kręgosłupie obecne przy wykonywaniu ruchów. Dzięki takiej budowie kręgosłup przypomina sprężynę utrzymującą ciężar ciała oraz umożliwiającą ruchy całego tułowia.
Kręgosłup składa się z 7. kręgów szyjnych, 12. piersiowych, 5. lędźwiowych, 5. krzyżowych oraz 4.lub 5. guzicznych. Dwa najwyższe kręgi są: krąg szczytowy i krąg obrotowy. Krąg obrotowy posiada wypustkę w kształcie kółka, która wchodzi w zagłębienie znajdujące się na kręgu szczytowym. To połączenie umożliwia ruch czaszki na boki.
Monika K