+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Kręgosłup » Kręgi szyjne

Kręgi szyjne

Kręgosłup szyjny, inaczej zwany kręgami szyjnymi z łaciny vertebrae cervicales zbudowany jest z 7 kręgów. Różna ilość kręgów u poszczególnych ludzi jest normalnym przejawem zmienności wewnątrzgatunkowej.

Pomijając dwa pierwsze i ostatni (siódmy), kręgi szyjne mają podobną do siebie budowę. Posiadają, trójkątny otwór kręgowy (z łaciny foramen vertebrale). Natomiast wyrostek kolczysty (z łaciny processus spinosus) jest rozdwojony na końcu. Parzyste wyrostki poprzeczne (z łaciny processus transversi) obejmują otwór wyrostka poprzecznego (z łaciny foramen transversarium) - w którym przebiega tętnica kręgowa z żyłami oraz splotem nerwowym.

Natomiast najbardziej nietypowe są dwa pierwsze kręgi nazywane: atlas czyli dźwigacz oraz obrotnik.

Pierwszy dźwigacz nie ma trzonu i tworzą go jedynie łuki kręgowe. Ze strony czaszki tworzy on powierzchnie stawowe umożliwiające potakujące ruchy głowy.

Z obrotnikiem tworzy połączenie stawowe, które umożliwia przeczące ruchy głowy. Natomiast ostatni kręg zwany czasami kręgiem wystającym, ponieważ jest najbardziej wyczuwalny na ludzkiej szyi,ma masywniejszy wyrostek kolczysty bez rozdwojenia na końcu, a przez otwory wyrostków poprzecznych nie przechodzi tętnica kręgowa.

Karolina J

Mam podejrzenie nadłamania blaszki granicznej dolnej kręgu c6 i c7 blaszki granicznej górnej.Co to znaczy i co się z tym wiąże? ~willas
łaczy sie 5 z 6 kregem ~kinga
Kyfotyczne ustawienie kręgosłupa szyjnego w dolnym odcinku. Obniżenie wysokości krążka międzykręgowego C5-6 I 6-7.Osteofity na krawędziach trzonów wotoczeniu wymienionych krążków zmiany zwyrodnieniowe. Taką diagnoze usłyszałem od lekarza z czym to się wiąże mam 40 lat i jestem chory na cukrzyce TYP I ~Witek
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie