Kość to każda z części tworząca kościec u kręgowców. Kościec człowieka składa się zazwyczaj z 206 kości, ale ich liczba może się zmieniać u poszczególnych ludzi. W przeciwieństwie do innych narządów, kości nie składają się tylko z substancji organicznych, zbudowane są także ze składników nieorganicznych, tzn. mineralnych.
Składnikiem organicznym są komórki budujące kości - osteoblasty (kościotwórcze) oraz sieć włókien kolagenowych, nazywana macierzą kości. Włókna te tworzą ramy, na których zawiesza się mineralny składnik kości, zawierający głównie związki wapnia (85% masy kości stanowi fosforan wapnia, a 10% węglan wapnia), tworząc twarda masę. Komórki kościotwórcze znajdujące się w małych jamkach wewnątrz tkanki kostnej tworzą macierz kolagenową oraz związki mineralne. Kości tworzą także komórki kościogubne (osteoklasty), o działaniu odwrotnym niż osteoblasty, rozkładają kość; tworzą one małe puste przestrzenie w kości, wypełniane ponownie osteoblastami. Dzięki procesowi tworzenia i niszczenia, przebiegającym równolegle, tkanki kości mogą zmieniać kształt i modelować się na nowo.
Związki mineralne powodują, że kości są twarde i sztywne. Macierz kolagenowa zapewnia pewną, chociaż małą, giętkość, pozwalająca na lepsze amortyzowanie siły uderzeń.
Kości mają różny kształt, zależy to od pełnionej funkcji. Ogólnie wszystkie kości mają warstwę zewnętrzną, bardziej zbitą, zwaną kością zbitą, oraz wewnętrzną, porowatą masę kostną- kość gąbczasta, która zawiera wolne przestrzenie wypełnione szpikiem kostnym, w którym wytwarzane są komórki krwi (krwinki). Warstwa wewnętrzna w kościach długich tworzy rurę, która jest rodzajem kości bardziej przystosowanej do dźwigania ciężaru.
Karolina J