+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Skolioza » Korekcja skoliozy

Korekcja skoliozy

Gimnastyka korekcyjna jest przeznaczona dla postawy skoliotycznej i dla skoliozy I st., a więc tych typów które dają się jeszcze skorygować czynnie (dziecko za pomocą siły swoich mięśni może wyprostować skrzywienie) i w których nie występuje jeszcze rotacja kręgów. Bardziej skomplikowane przypadki wymagają postępowania rehabilitacyjnego.

W postępowaniu korekcyjnym skoliozy można stosować ćwiczenia symetryczne i asymetryczne. Ćwiczenia asymetryczne polegają na wygięciu kręgosłupa w stronę przeciwną do istniejącego skrzywienia. Tego typu ćwiczenia wymagają indywidualnego podejścia do każdego dziecka i kontroli utrzymania pozycji asymetrycznej. Do ćwiczeń asymetrycznych można zaliczyć również skręty tułowia. Podczas ćwiczeń indywidualnych właściwie dobrany skręt może wpłynąć korekcyjnie na skrzywienie kręgosłupa zmniejszając wygięcie boczne. Faktem jest to, iż zajęcia z gimnastyki korekcyjnej prowadzone są zazwyczaj w grupie kilkunastoosobowej, a w takich warunkach przeprowadzenie ćwiczeń indywidualnych jest niemożliwe.

Elongacja czyli wydłużanie kręgosłupa jest najłatwiejszym sposobem na zapobieganie przykurczom i ewentualne rozciągnięcie ich. Elongację stosuje się niezależnie od kierunku skrzywienia, więc jest to bezpieczna i wygodna metoda likwidacji przykurczów. Elongację można wykonywać biernie poprzez sam zwis, lub też czynnie wykonując wyciąganie się, rośnięcie. Elongacji biernej nie należy często stosować gdyż nie tylko rozciąga mięśnie przykurczone, ale także mięśnie już osłabione co osłabia stabilizację kręgosłupa.

Naukę przyjmowania prawidłowej postawy należy przeprowadzać podobnie jak w przypadku pleców okrągłych, czy wklęsłych. Rozpoczynamy od pozycji leżenia, następnie ustawienie przy ścianie, potem przed lustrem z kontrolą wzrokową i zamkniętymi oczami.

Wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie poprawnej postawy powinno się odbywać w pozycji skorygowanej. Wzmacniać należy mięśnie prostownika grzbietu, a także mięśnie krótkie przykręgosłupowe, mięśnie ściągające łopatki, mięśnie brzucha i pośladkowe. Mięśnie krótkie przykręgosłupowe wzmacnia się poprzez stosowanie ćwiczeń antygrawitacyjnych (są to ćwiczenia obciążające kręgosłup). W tych ćwiczenia stosujemy opór dopiero po uzyskaniu maksymalnej elongacji.

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie