+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Bóle kolkowe » Kolka wątrobowa

Kolka wątrobowa

Kolka wątrobowa jest to nagły, skurczowy ból odczuwalny w okolicy wątroby. Narząd ten znajduje się w górnej części prawej połowy brzucha, a jej czynności mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania naszego organizmu.

Najczęściej kolka wątrobowa jest wywoływana przez przejściową niedrożność niektórych przewodów. Ich niedrożność spowodowana jest przejściem do nich kamienia żółciowego (mała grudka związków wapnia), przesuwającego się w przewodach żółciowych. Powstają one w pęcherzyku żółciowym pod wpływem gromadzenia się nadmiernej ilości związków wapnia i innych składników. W większości przypadków następuje to wskutek nieprawidłowego funkcjonowania układów wydalniczych. Wielkość i twardość kamienia zależna jest od natężenia wapnia. Im większy kamień, tym silniejszy jest atak kolki, zaś leczenie trudniejsze.

W dużej mierze kolka jest powodowana jednak niedrożnością spowodowaną samoistnym skurczem pęcherzyka żółciowego. Przypuszczalnie może być to skutek zaburzenia czynności układu trawienia lub zaburzenia nerwicowe. Skurcz taki powoduje takie same objawy jak niedrożność wywołana osadzeniem się kamienia.

Objawem kolki wątrobowej jest ostry, ciągły ból w prawej części brzucha. Nasilony ból może promieniować do prawej łopatki, barku i prawego ramienia. Atak może trwać nawet kilka godzin, a ból narasta wraz z upływem czasu. W niektórych przypadkach powoduje skurcze pęcherzyka prowadzące do wymiocin żółcią. Kiedy kamień przechodzi przez kanalik, wędruje do dwunastnicy i zostaje wydalony ze stolcem, ból słabnie aż w końcu ustępuje. Przez kilka dni można odczuwać lekki ból w okolicy wątroby, który z czasem całkowicie zanika.

Kolka wątrobowa najczęściej atakuje organizm po posiłkach, kiedy jej praca jest bardziej intensywna. Kolka wątrobowa nie wymaga specjalnego leczenia, poza środkami przeciwbólowymi. Wskazane jest jednak udanie się do lekarza w celu ustalenia przyczyny jej wystąpienia oraz otrzymania recepty w razie potrzeby. W niewielu przypadkach do zlikwidowania kamienia potrzebna jest pomoc z zewnątrz.

Karolina J

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie