+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Katar » Katar

Katar

Katar to zapalenie błony śluzowej nosa. Najczęściej pojawia się jesienią i zimą, czyli w chłodniejsze pory roku. Nieżyt błony śluzowej nosa najczęściej jest spowodowany przez zakażenie wirusowe. Znamy 40 rodzajów wirusów mogących wywołać katar.

Drugą, dosyć często spotykaną przyczyną jest alergia na określone substancje obecne w powietrzu. Katar ten jest sezonowy i występuje w określonych porach roku (najczęściej wiosną, gdy rośliny zaczynają pylić).

Katar może być też wywołany alergią na takie alergeny jak kurz, sierść zwierząt, itp. Przewlekły nieżyt nosa może być natomiast wywołany przez bakterie, między innymi przez maczugowce błonicy, krętki kiły i laseczniki trądu. Są one rzadkie, ale mogą prowadzić do uszkodzeń kości nosa.

Katar przebiega ciężej u dzieci niżeli u dorosłych. Przy katarze wirusowym czas między zakażeniem a wystąpieniem jest bardzo krótki. Obok kataru może pojawić się również gorączka i kichanie.

Katar charakteryzuje się wydzielaniem wodnistej wydzieliny z nosa. Początkowo jest ona jasna, lecz na skutek domieszki ropy może przybrać odcień zielonkawy. Zapalenie błony śluzowej powoduje jej opuchnięcie, a co za tym idzie problemy z oddychaniem przez nos.

Katar często prowadzi do bólów gardła, kiedy zaatakują je te same zarazki. Ból głowy, utrata apetytu i złe samopoczucie to kolejne objawy towarzyszące nieżytowi nosa. Chory powinien unikać kontaktu z dziećmi, osobami w podeszłym wieku i chorymi na przewlekłe choroby, gdyż zarażenie ich mogłoby mieć bardzo ciężkie następstwa.

Karolina J

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie