+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Kaszel » Kaszel

Kaszel

Kaszel to objaw, który może pojawić się nocą, wieczorem lub rano, a także w czasie wysiłku lub odpoczynku. Często występuje w chwili połykania pokarmów. Jest rozciągnięty w czasie lub pojawia się w postaci napadów. Kaszel pojawia się nagle i trwa przez kilka godzin lub dni, albo stopniowo narasta przez kilka tygodni.

Pierwszy rodzaj zwany jest kaszlem ostrym, a drugi - przewlekłym. Kaszel może być również suchy. Określenie to oznacza, że pod jego wpływem nie powstaje płynna wydzielina. Kaszlowi często towarzyszą zmiany barwy głosu. Staje się on zachrypnięty. Czasami pojawia się gorączka i bezdech.

Kaszel może być spowodowany ostrym zakażeniem. Początkowo silny, słabnie w ciągu 2-3 tygodni. W przypadku przewlekłego zakażenia objaw może utrzymywać się przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. To powinno skłonić chorego do wizyty u lekarza i szukania przyczyny kaszlu.

Kaszel jest reakcją organizmu na podrażnienie dróg oddechowych. Jest ono spowodowane cząsteczkami pyłu w skażonym powietrzu lub nadmiarem śluzu wytwarzanego podczas infekcji. Kaszel jest określany jako gwałtowny wyrzut powierza z płuc. Służy to oczyszczeniu dróg oddechowych oraz usunięciu przyczyny podrażnienia.

Mechanizm powstawania kaszlu

Mechanizm powstawania kaszlu jest bardzo prosty. Przedostanie się powietrza do płuc umożliwia otwierająca się w trakcie wdechu głośnia. Wzrost ciśnienia powoduje zamykająca się głośnia, która zatrzymuje powietrze w płucach. Nagłe otwarcie się struktury uwalnia strumień powietrza z płuc. Ten wypada przez usta na zewnątrz i porywa ze sobą przyczynę podrażnienia.

Monika K

Proszę o poradę moj synek od kilkunastu tygodni ma kaszel wycięłam mu migdałek trzeci bo miał przerośnięty ale kaszel naqdal jest leki ktore podawałam nie skutkują co robić, teraz robię mu inhalacje z mnucosolwanu 1dziennie poł na pół z solą fizjologiczną no i czekam czy pomoże ,a i daję mu syrop z cebuli robiony przeze mnie. ~urszula ch
Najlepiej skonsultować się z pediatrą. Wszystko zależy od charakteru kaszu i zmian osłuchowych. To może być stan zapalny dróg oddechowych lub nadreaktywność pozapalna. ~medisa.pl
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie