Kąpiele solankowe przygotowuje się poprzez dodanie do wody soli kąpielowej (1-4 kg), soli kuchennej nieczyszczonej lub 1-5 litra ługu solankowego.
Kąpiele rozpoczyna się w solance o słabym stężeniu, należy je wykonywać co drugi dzień, a następnie zwiększać jej stężenie w kolejnych kąpielach jednocześnie zwiększając ich częstość do 4-5 kąpieli w tygodniu. Czas kąpieli powinien wynosić 15-50 min. u dzieci czas ten jest skracany do 5-10 min. podczas kąpieli sól wnika do naskórka oraz ujść gruczołów potowych, rozmiękcza oraz rozpulchnia naskórek.
Ciepłe kąpiele solankowe można stosować podczas leczenia przewlekłych zapaleń stawów, gośćca tkanek miękkich, nerwobólów, stwardnienia rozsianego jak również w leczeniu nerwic i psychonerwic, bezsenności oraz w stanach wyczerpania psychicznego.
Kąpiele gorące są najbardziej skuteczne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, oraz w chorobach narządu rodnego. Kąpieli solankowych, nie stosuje się w chorobie Sudecka, w stanach przebiegających z odwapnieniem kości, gośćcu przewlekłym postępującym oraz w stanach ogólnego wyniszczenia.