Kąpiel parową można inaczej nazwać łaźnią parową. Zabieg ten wykonuje się w specjalnym pomieszczeniu do którego doprowadzana jest rurami znajdującymi się pod ławkami para wodna. Znajdują się tam schodkowo ułożone ławki, poprzez takie ustawienie pacjent może przenieść się na wyższy poziom gdzie panuje wyższa temperatura. W pomieszczeniu powinna się również znajdować instalacja z zimną wodą, którą należy robić sobie okłady na serca a także przemywać twarz.
Temperatura podczas zabiegu kąpieli parowej wynosi 40-45 st. C a czas trwania zabiegu średnio wynosi 15-30 min. po zabiegu powinno się zastosować letni natrysk lub kąpiel. Aby efekt był bardziej widoczny i odczuwalny podczas zabiegu można stosować rozcieranie ciała lub chłostanie gałązkami wierzbowymi, wtedy następuje większe ukrwienie danego obszaru. Jest to zabieg cieplny intensywny ze względu na utrudnione parowanie wydzielanego potu.
Odmianą zabiegu kąpieli parowej jest łaźnia parowa szafkowa. Różnica polega na tym iż pacjent znajduje się w szafce do której jest doprowadzona rura z parą wodną, ze względów bezpieczeństwa głowa pacjenta znajduje się poza szafką. Tak jak w przypadku kąpieli parowej, oraz sauny należy stosować zimne okładu na okolice serca oraz na głowę. Temperatura panująca w szafce podczas zabiegu jest uzależniona od wskazań i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zazwyczaj waha się ona 40-50 st. C a czas trwania 10-20 min.
Wskazaniami do stosowania powyższych zabiegów są zaburzenia przemiany materii, szczególnie otyłość, przewlekłe stany zapalenia stawów i zapalenia okołostawowe oraz nerwobóle.
Natomiast przeciwwskazaniami kąpieli parowych są: niewydolność krążenia, choroba nadciśnieniowa, stany wyniszczenia, skłonność do krwawień, stany chorobowe w okresie ostrym.