Ogólna gazowa kąpiel kriostymulacyjna przeprowadzana jest w specjalnej komorze kriogenicznej (kriokomora), w której uzyskuje się temperatury od 100 do 160 st. C. Komora taka składa się z dwóch pomieszczeń, pomieszczenia przejściowego (w którym przebywa pracownik kontrolujący przebieg zabiegu) i właściwej komorze kriogenicznej. Do komory należy wchodzić w stroju kąpielowym dodatkowo dla ochrony przed odmrożeniem najbardziej narażonych miejsc ciała należy założyć buty, rękawice, nauszniki i maskę z ligniny oraz osłonić piersi (kobiety) oraz krocze (mężczyźni). W komorze przebywa się zazwyczaj od 30 sek. Do 3 minut, chodząc w rytm puszczanej muzyki. W takich warunkach działanie zimna jest o wiele intensywniejsze i obejmuje jednocześnie wiele stawów.
Zabiegi w kriokomorze w znaczny sposób poprawiają skuteczność rehabilitacji ruchowej prowadzonej bezpośrednio po zabiegach. Podczas takiego zabiegu w organizmie człowieka następuje spadek napięcia mięśniowego, wzrost stężenia adrenaliny, skurcz a następnie rozkurcz naczyń krwionośnych i silne przekrwienie.
Wskazania do kriokomory są rozległe i w dużym stopniu zależą od samego schorzenia. Wśród najczęstszych wskazań należy wymienić reumatoidalne zapalenie stawów, zapalne i zwyrodnieniowe schorzenia kręgosłupa oraz stawów obwodowych, dolegliwości w obrębie kręgosłupa wywołane dyskopatiami, ostre i przewlekłe stany pourazowe narządu ruchu, dolegliwości powstałe wskutek mikrourazów, stany neurologiczne przebiegające ze stanami wzmożonego napięcia mięśniowego, przykurcze mięśniowe i torebkowe, niektóre ostre stany zapalne narządów wewnętrznych.
Do przeciwwskazań do kriokomory zalicza się: lokalne odmrożenia skóry, zaburzenia krążenia, zaawansowana miażdżyca. Klaustrofobia, nadwrażliwość na zimno, stany gorączkowe, zmiany zakrzepowe, zatorowe i zapalne w układzie naczyniowym, otwarte rany i owrzodzenia, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, niestabilna choroba wieńcowa, choroba Raynaud, zaawansowane ropno-zgorzelinowe zmiany skórne, choroby ośrodkowego układu nerwowego, niedowłady, niedoczynność tarczycy, przecieki żylno-tętnicze w płucach, ostre schorzenia dróg oddechowych.