Kandydoza inaczej zwana bielnicą to choroba, którą wywołują drożdżaki, występujące na skórze i w przewodzie pokarmowym. Zazwyczaj są to lekkie zakażenia, które łatwo reagują na leczenie, jednak w przypadku słabej odporności (wywołanej np. białaczką, cukrzycą czy AIDS) kandydoza może mieć bardzo ciężki przebieg.
Kandydoza to choroba zakaźna i łatwo przenoszona na kolejne osoby. Kandydoza występuje najczęściej w jamie ustnej i w pochwie. Istnieje wiele rodzajów drożdżaków, najczęściej jednak spotykanym jest drożdżak o nazwie Candida albicans (drożdżak biały).
Kandydoza zazwyczaj spotykana jest ona u osób w podeszłym wieku, które używają sztucznego uzębienia, a także u małych dzieci pod wpływem niedojrzałych mechanizmów ochronnych w przewodzie pokarmowym.
Charakterystyczną cechą kandydozy jest występowanie białych i bardzo bolesnych plamek na błonie śluzowej dziąseł, warg oraz wewnętrznej stronie policzków. Kandydoza pochwy spotykana jest często u kobiet, które stosują doustne środki antykoncepcyjne a także u kobiet ciężarnych i objawia się białymi upławami, swędzeniem o podrażnieniem okolic intymnych. Partner kobiety chorej powinien poddać się badaniom, w celu sprawdzenia czy i on nie jest chory.
Obok kandydozy często dochodzi także do drożdżycy paznokci i drożdżycy skóry, głównie u osób otyłych. Przy odpowiednio szybkiej interwencji lekarza drożdżaki w postaci białych plamek szybko znikają. Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest odpowiedni higiena ciała. Przy karmieniu piersią ważne jest odkażanie brodawek sutkowych i smoczków, a także częsta zmiana pieluszek.
Karolina J