+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Jelita » Jelito cienkie

Jelito cienkie

Jelito cienkie to najdłuższy narząd układu pokarmowego. To w nim odbywa się trawienie i wchłanianie pokarmu. Trawienie pokarmów odbywa się za pomocą enzymów. Następnie ściana jelita wchłania go do krwi.

Jelito cienkie dzieli się na dwunastnicę, jelito czcze i jelito kręte. Każda z części przechodzi gładko w drugą. Dwunastnica leży od spodu żołądka, a jelito czcze i kręte - w środkowej i dolnej części jamy brzusznej. Jelito kręte kończy się zastawką, która oddziela jelito cienkie od jelita grubego.

Budowa jelita cienkiego

Jelito cienkie jest zbudowane z trzech błon: surowiczej, mięśniowej i śluzowej. Na błonie śluzowej znajdują się fałdy, które są zbudowane z kosmków. W każdym z nich znajdują się komórki śluzowe oraz liczne naczynia krwionośne. Dzięki temu wchłonięty pokarm może być rozprowadzany po całym ciele. Mikroskopijne kosmki zwiększają powierzchnię wchłaniania wielokrotnie, dzięki temu pokarm jest bardzo szybko przenoszony do innych komórek. Kosmki znajdujące się bliżej dwunastnicy są spłaszczone. Im dalej od dwunastnicy są dłuższe.

Działanie jelita cienkiego

Główną funkcją jelita cienkiego jest trawienie. Rozkłada on substancje znajdujące się w pokarmie na proste związki. Proces ten odbywa się dzięki enzymom trawiennym. Proste związki są następnie wchłanianie przez błonę śluzową jelita, którą pokrywają liczne kosmki jelitowe.

Z żołądka do jelita cienkiego trafia częściowo strawiony pokarm. W jelicie ma on już postać papki, która mieszana jest z żółcią pochodzącą z wątroby. Proces trawienia jest kończony w jelicie cienkim. Złożone związki są tam rozkładane na prostsze. Potem są wchłaniane do wnętrza ciała przez kosmki jelitowe. Jelito cienkie posiada bardzo dobrze rozbudowaną mięśniówkę gładką, która przeciska pokarm przez narząd w procesie zwanym perystaltyką. Przejście pokarmu przez całe jelito cienkie zajmuje około sześć godzin.

Monika K

W tekstach zauważylem troche błędów, np.**Jelito cienkie jest długą wąską *rurą* o długości ok. 5 cm. **.
Dla laika, którym jestem to co przeczytałem na waszej stronie zostło przezemnie zrozumiane. ~rosniakk
dziękujemy za uwagę, poprawione... ~medisa
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie