Zakażenia bakteryjne i wirusowe mogą przenosić się przez kontakty międzyludzkie, np. przez dotknięcie czyjejś ręki, na której są bakteria lub wirusy, lub drogą kropelkową , czyli przez zawieszone w powietrzu kropelki śliny osoby, która kaszle i kicha. Można się także zarazić przez zjedzenie lub wypicie zakażonej żywności. Są bakterie które przenoszą się głównie drogą płciową, np. chlamydie, które są powodem stanów zapalnych jajników i szyjki macicy.
Choroby zakaźne mogą być przenoszone przez pośredni lub bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, jak przy zakażeniu rzeżączką lub grypą. Czasami forma zakażenia nie jest związana z jakimkolwiek kontaktem międzyludzkim , tak jest w przypadku choroby legionistów czy wąglika płucnego.
Do zakażenia grzybiczego może dojść przez kontakt ze skórą zakażonej osobą, z powodu korzystania z tych samych przedmiotów np. z ręcznika, pościeli lub podczas chodzenia boso po zainfekowanej powierzchni. Powodem zakażenia może być także zakażona woda lub nie umyte warzywa.
Są pasożyty które zasiedlają się w glebie, np. tasiemiec, przywra, i człowiek może się nimi zarazić przez zakażoną wodę lub pokarm. Są także choroby, które są przenoszone przez zwierzęta i owady, ale sami nosiciele na nie nie chorują. Zwierzęta te i owady nazywane są wektorami. Owady- wektory roznoszą malarię, żółtą febrę i gorączkę denga.
Karolina J