Infekcje zagrażające życiu
Choroby zakaźne, rozpowszechnione na niektórych obszarach ziemi, mogą stać się powodem groźnych dolegliwości, a w przypadku nieprawidłowego leczenia nawet śmierci. Chodzi tu o cholerę, gorączkę Q, zakażenia cytomegalowirusem i gruźlicę.
Cholera
Cholera jest ostrą chorobą zakaźną jelit, wywoływana jest przez bakterię
Vibrio cholerae. Choroba ta występuję najczęściej w krajach rozwijających się, gdzie rozprzestrzenia się przez zakażoną żywność i wodę. Biegunka i wymioty są powodem utraty dużej ilości płynów, a w wyniku tego odwodnienia, które w ciężkich przypadkach może być powodem śmierci. Osoby planujące wyjazd do krajów tropikalnych, muszą zaszczepić się przeciwko cholerze.
Gruźlica
Gruźlicę wywołuje bakteria
Mycobacterium tuberculosis, który zwykle atakuje tkankę płucną. Choroba przenosi się droga kropelkową. Osoba zarażona nie musi odczuwać żadnych dolegliwości, ponieważ rozwój choroby może nastąpić później. Do zakażenia może dojść przez kontakt z osobą chorą na gruźlicę. Jeśli zaraz po zarażeniu podjęto leczenie, może nie dojść do rozwoju tej choroby.
Jeśli bakterie powodujące gruźlicę znajdują się w płucach, mogą stamtąd rozprzestrzeniać się przez krew do innych części ciała i u osób z osłabionym układem odpornościowym wywołać groźną chorobę.
Karolina J