Homeopatia to sposób leczenia, oparty na przekonaniu, że te same czynniki, które wywołały u nas chorobę, są w stanie nas z niej wyleczyć. Jest ona niechętnie widziana w kręgach medycyny tradycyjnej.
Homeopatia powstała pod koniec XVIII w. w Niemczech, zanim rozwinęła się nowoczesna medycyna, i była stosowana przez bardzo długi czas, aż nowoczesne sposoby medycyny naukowej odsunęły ją na dalszy plan. Nigdy nie zniknęła na dobre, a aktualnie przeżywa ponowny rozkwit i skutecznie współzawodniczy z medycyną konwencjonalną.
Medycyna homeopatyczna kieruje się podstawową zasadą, że organizm człowieka posiada naturalne mechanizmy obrony, które reagują na obecność różnych czynników patogennych lub toksycznych. Dlatego leki homeopatyczne to nic innego jak silnie rozcieńczone roztwory czynników, które wywołują określoną chorobę.
Kiedy je zażywamy, układ odpornościowy wykrywa je jako obce i próbuje je zwalczyć. Jest to mechanizm podobny do występującego w szczepionkach.
Zażywając leki homeopatyczne (jest ich ponad dwa tysiące) daje nam dwie korzyści: alarmuje organizm i zmusza go do wytworzenia przeciwciał, małych cząstek niszczących groźne związki, oraz poprawia ogólny stan zdrowia pobudzając wszystkie funkcje biologiczne.
Celem homeopatii jest poprawienie stanu fizycznego i psychicznego człowieka. W przeciwieństwie do medycyny tradycyjnej, która szuka leków na konkretną chorobę, homeopatia twierdzi, że nie można wyleczyć człowieka z choroby bez wzmocnienia całego organizmu, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Homeopatia opiera się w dużym stopniu także na autosugestii pacjenta. Inna zasada homeopatii mówi, że organizm człowieka dysponuje środkami, aby się wyleczyć. Dlatego chory wyleczy się, tylko wtedy jeśli tego pragnie.
Mimo zastrzeżeń przedstawicieli medycyny konwencjonalnej i zakazu stosowania w wielu krajach, homeopatia odniosła doskonałe wyniki w leczeniu i zapobieganiu wielu chorobom, nawet tych nieuleczalnych tradycyjnymi metodami naukowymi.
Jedyny problem homeopatii leży właśnie w człowieku. Skuteczność leczenia zależy od zaufania pacjenta do samej metody. Stąd właśnie różnice w podejściu homeopatii do pacjentów cierpiących na tę samą chorobę. Homeopata przed leczeniem, bada psychikę pacjenta i dostosowuje do niej odpowiednią metodę leczenia.
Karolina J