Hipochondria jest to obsesyjne, uporczywe i przesadne zajmowanie się stanem swojego zdrowia. Należy to do schorzeń psychologicznych o różnym stopniu nasilenia. Lekka hipochondria jest dosyć często spotykana we współczesnym społeczeństwie, np. częste wizyty u lekarza z powodu mniej lub bardziej istotnych dolegliwości.
Hipochondria jest objawem głębokich zaburzeń emocjonalnych, np. depresji dlatego często występuje przy nerwicy lękowej. W cięższych przypadkach może być objawem histerii lub psychozy maniako-depresyjnej (okresy nadmiernej radości przeplatają się z chwilami głębokiego smutku i przygnębienia).
Zaburzenie hipochondryczne jest związane z niemożnością opanowania wewnętrznego niepokoju, który zostaje przeniesiony na ciało i chorobliwą troskę o jego zdrowie.
Wspólnym czynnikiem wszystkich hipochondrii jest przesadny strach przed śmiercią i lęk, że najmniejszy objaw złego samopoczucia jest oznaką ciężkiej choroby. Inna cechą każdego hipochondryka jest doszukiwanie u siebie objawów choroby o których kiedyś słyszał bądź czytał. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie psychoterapeutyczne lub psychiatryczne.
Karolina J