+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Krew » Grupy krwi

Grupy krwi

Wyróżnia się cztery podstawowe grupy krwi. Są to: A, B, AB, 0. Określoną grupę dziedziczy się po rodzicach, tak jak inne cechy, np. kolor skóry czy kolor oczu. Przynależność do danej grupy jest uzależniona od mikroskopijnych znaczników znajdujących się na powierzchni erytrocytów, tj. krwinek czerwonych.

Zabieg przetoczenia krwi, transfuzji, może dokonać się podczas podania jej osobie chorej od osoby zdrowej. Zdrowa osoba nosi nazwę dawcy, a chora - biorcy. Warunkiem przetoczenia jest zgodność grup krwi dawcy i biorcy.

Dawca może oddać swoją krew osobie, u której po przetoczeniu się krwi nie dojdzie do aglutynacji, czyli zlepienia się krwi.

Osoba z grupą krwi 0 jest uniwersalnym dawcą. Może przekazać swoją krew wszystkim grupom krwi. Osoba posiadająca grupę krwi A jest dawcą dla ludzi z grupą A lub AB. Osoba z grupą krwi B jest dawcą dla grup B lub AB. Ludzie z grupy krwi AB mogą oddać swoją krew tylko grupie AB.

Biorca otrzymuje krew tylko od dawcy o zgodnej grupie krwi, aby zapobiec zlepieniu się krwinek.

Uniwersalnym biorcą jest osoba z grupą krwi AB. Może otrzymać wszystkie grupy krwi. Osobie z grupą krwi A należy przetaczać grupę A lub 0, a osobie z grupą B - grupę B lub 0. Osoba z grupą krwi 0 może dostać jedynie jednoimienną grupę krwi.

Monika K

Witam, czy dziecko może mieć grupe krwi A Rh minus podczas, gdy rodzice mają A Rh plus i 0 Rh plus ? ~sangana
Tak, jest to możliwe, aby dziecko miało grupę Rh- gdy rodzice mają Rh+. ~Ania
JA i maz mamy grupe krwi B+, dzieci O +, jak to mozliwe? ~Grazyna
» Wszystkie komentarze Grupy krwi
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie