+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Kifoza piersiowa » Gorsety w leczeniu choroby Scheurmanna

Gorsety w leczeniu choroby Scheurmanna

W leczeniu nieoperacyjnym choroby Scheurmanna (kifoza młodzieńcza) rozpowszechniło się leczenie za pomocą gorsetów.

Gorset gipsowy

Ponieważ zniekształcenie kręgosłupa składa się z dającej się skorygować pogłębionej lordozy lędźwiowej, oraz sztywnej hiperkifozy piersiowej, nie jest możliwe uzyskanie korekcji kifozy bez uprzedniej korekcji lordozy. Chorego umieszcza się na tzw. stole Cotrela stosując jednocześnie wyciąg za miednicę i głowę. Nogi zgięte w biodrach a wyprostowane w kolanach podwiesza się, zmniejszając przodopochylenie miednicy. Główny pas korekcyjny przeprowadzony jest pod szczytem kifozy, pomocniczy pod obojczykiem. W przypadku braku specjalistycznego stołu, gorset gipsowy zakładany jest w pozycji stojącej ze zgięciem tułowia.

Dużą zaletą gorsetu gipsowego jest zastosowanie maksymalnych sił odciążających kręgosłup. Z leczenia gorsetem można zrezygnować podczas, bardzo dobrej korektywności kifozy. Kontynuowanie ćwiczeń w gorsecie, zapobiega ograniczeniu pojemności oddechowej płuc i odwapnieniu koci.

Gorset z tworzywa sztucznego

Gorset korekcyjny wykonany z tworzywa sztucznego indywidualnie do każdego pacjenta. Zawiera kosz biodrowy, zmniejszający przodopochylenie miednicy. Skorupa gorsetu sięga z tyłu szczytu kifozy, z przodu pod obojczyk. Pomocniczą rolę w przygotowaniu chorego do leczenia gorsetowego pełni fizykoterapia, poprawiająca ukrwienie stref wzrostowych trzonów (pole magnetyczne) oraz elektrostymulacja mięśni grzbietu.

Kto taki gorset może dopasowac do sylwetki i przepisa? ~maya
Noszenie gorsetu zleca ortopeda, skieruje Panią do odpowiedniego ośrodka gdzie takie gorsety można nabyć. ~medisa.pl
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie