Biosynteza estrogenów odbywa się w komórkach ziarnistych pęcherzyka jajnikowego. Komórka ściany pęcherzyka jajnikowego wytwarza w odpowiedzi na działanie przysadkowej LH dwa pro hormony: testosteron i anohostendion. Hormony te dyfundują do wnętrza pęcherzyka jajnikowego i ulegają aromatyzacji do estrogenu. Proces ten wymaga udziału FSH.
Estrogeny wydzielane są przez komórki warstwy ziarnistej oraz przez ciałko żółte a w okresie ciąży przez łożysko. Najaktywniejszym biologicznie estrogenem jest 17 beta - estradiol.
Wydzielanie estrogenów jest znikome w dzieciństwie. W okresie pokwitowania pod wpływem hormonów gonadotropowych przysadki (LH, FSH) wzrost wydzielania estrogenów.
Estrogeny są odpowiedzialne za rozwój drugo i trzeciorzędowych żeńskich cech płciowych. Poza powiększeniem gruczołów sutkowych, macicy, zewnętrznych narządów płciowych następują zmiany w sylwetce, psychice, pojawia się zainteresowanie płcią odmienną.
W okresie pokwitania estrogeny przyspieszają wzrost kości na długość, wpływają na kształtowanie kości miednicy małej, wzmagają odkładanie wapnia i fosforu w kościach.
Karolina J