+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Elektrolecznictwo » Elektrostymulacje

Elektrostymulacje

Elektrostymulacje są to zabiegi do których używa się prądy impulsowe, służące do pobudzenia mięśnia do skurczu. Celem tych zabiegów jest utrzymanie zdolności mięśnia do skurczu, a także zapobieganie jego zanikowi oraz przywracanie masy i siły mięśniowej. Wszystko to służy usprawnieniu pacjenta, min. poprzez eliminowanie niekorzystnych ruchów zastępczych.

Każdy odpowiednio silny impuls elektryczny prowadzi do skurczu mięśnia podczas zamykania lub otwierania obwodu prądu. Są to skurcze pojedyncze, gdyż każdy impuls wywołuje jeden skurcz mięśnia. Częstotliwość oraz przerwy pomiędzy impulsami są odpowiednio ustawione, aby nie wywoływać całkowitej niewrażliwości na prąd, poza tym mięsień musi mieć czas na skurcz i rozluźnienie.

W elektrostymulacji bezpośredniej stosuje się elektrody jednakowej wielkości, umieszcza się je nad przyczepami mięśnia. Nieprzyjemne doznania pacjenta powinny być ograniczane do minimum. Należy dążyć do uzyskania maksymalnego skurczu mięśnia, za pomocą jak najmniejszej dawki prądu. Elektrostymulacja powinna pobudzać określony mięsień lub grupę mięśni, bez pobudzania mięśni sąsiednich. Przy zaplanowanej większej ilości zabiegów, konieczne są między nie mi przerwy. Stymulacja ta nie tylko poprawia siłę i wytrzymałość danego mięśnia, ale także jego ukrwienie i metabolizm.

Wskazaniami do elektrostymulacji są wszystkie stany, w których korzystne jest uzyskanie opisanych wyżej skutków. Najczęściej zabieg ten wykorzystuje się w celu ćwiczenia mięśni u pacjentów, którzy nie mogą samodzielnie wykonywać ćwiczeń, ze względu na ból, ograniczenie ruchomości lub inne dysfunkcje układu nerwowo-mięśniowego.

Stymulacja prądem elektrycznym znajduje zastosowanie nie tylko w chorobach mięśni szkieletowych, lecz również w chorobach kobiecych, układu moczowo-płciowego i chorobach mięśni oczu, a od niedawna stosuje się ją w zespole bólowym stawu skroniowo-żuchwowego i innych chorobach leczonych przez stomatologów.

Przydatność elektrostymulacji w danym przypadku określa się na podstawie ogólnego stanu zdrowia pacjenta i szczegółowego rozpoznania.

Elektrostymulacji w celach leczniczych nie wolno stosować w następujących stanach: świeże złamania kości, nie zatamowany krwotok, zapalenie żył, obecność rozrusznika serca o zmiennym rytmie.

Witam czy pzy torbielu na jajniku moge nadal korzystac z elektrostymulacji ~sylwiakrak
Nie powinno to przeszkadzać w elektrostymulacji, a jaki obszar ciała poddawany jest temu zabiegowi? ~medisa.pl
Nie wykonuje się elektrostymulacji bezpośredniej jednakowymi elektrodami. Elektrody muszą być różnej wielkości - anoda większa a katoda mniejsza. Jest to tak zwana elektrostymulacja dwubiegunowa. Pozdrawiam! ~Grzegorz
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie