Elektroencefalografia (EEG) to metoda diagnostyczna, polegająca na rejestrowaniu czynności elektrycznej mózgu. Badanie EEG jest przeprowadzane za pomocą elektroencefalografu, który zapisuje na papierze zmiany częstości i intensywności impulsów elektrycznych wysyłanych przez mózg.
Badanie EEG to trwa od 45 minut do półtorej godziny, nie jest w żaden sposób niebezpieczne czy nieprzyjemne. Podczas badania umieszcza się na głowie pacjenta platynowe elektrody (18 lub więcej). Badany leże spokojnie z zamkniętymi oczami. Nie może nic mówić ani wykonywać żadnych ruchów. W czasie badania lekarz może wydawać polecenia głębokiego i szybkiego oddychania, otwierania i zamykania oczu itp. Czasami każe się pacjentowi patrzeć na migające światło stroboskopu.
W trakcie badania EEG pisak aparatu wykreśla na ruchomym papierze wahania odpowiadające zmianom potencjałów elektrycznych mózgu. Analizowany jest zapis spoczynkowy i zmiany wynikłe w nim pod wpływem bodźców. Wynik jest oceniany i na jego podstawie wyciągane są wnioski diagnostyczne.
Głównym zastosowaniem elektroencefalografii jest padaczka. Analiza wyniku może potwierdzić padaczkę, jednak wynik ujemny (zapis prawidłowy) wcale jej nie wyklucza.
EEG ma także zastosowanie w wykrywaniu umiejscowienia guzów mózgu oraz stwierdzenie w nim pewnych zmian. Badanie wykonuje się także dla rozpoznania śmierci mózgu, wtedy w EEG nie stwierdza się żadnej czynności elektrycznej.
Karolina J